Da li je stvarno toliko strašna?
Nije!
Naprotiv, konzervans je dobra stvar koja je baš neophodna kozmetici. U suštini on nam je primaran. Šta radi konzervans: običnim rečima, on štiti proizvode od mikrorganizma: gljivica, bakterija itd. Bez konzervansa naša kozmetika ne bi mogla da se čuva van frižidera i to ne samo kod vas u kući posle otvaranja već i u prodavnici.
Shelf life kozmetike bez konzervansa je jako kratak, takođe posle otvaranja zbog biohemijskog procesa proizvod može da počne ne baš fino da miriše itd. Takođe povećava se rizik da koža odreaguje na kozmetiku bez konzervansa iritacijom, crvenilom, upalom.
Kad kozmetika ne bi imala konzervanse u svom sastavu onda bi sva pakovanja trebala da budu airless (bez mogucnosti prodiranja vazduha u proizvod), to bi jako uticalo na cenu i onda mnogo mnogo ljudi ne bi moglo uopšte da priusti sebi kozmetičke preparate.
Najosnovniji konzervansi su neophodni za zaštitu kozmetike od mikroorganizma. Ako nema konzervansa onda to jako utiče na cenu proizvoda: airless pumpica, frižideri, kratak rok trajanja, rizik neprijatnog mirisa.
Šta je najbitnije kad su u pitanju konzeravnsi?
✔ Bezbedna količina (tu sve zavisi od proizvođača, kako radi kontrola u određenoj državi i kakva je granična norma dozvoljena u određenoj državi).
Mi kao potrošači prvo i osnovno treba da pazimo na sastav da bi znali koji konzervansi su u pitanju i koliko se tog konzervansa nalazi u šamponu koji sada želimo da kupimo, naprimer. Kako to možete tačno da saznate? Odgovor: laboratorijska analiza. Hm teško onda.
Drugi način koji nije sto posto tačan ali pokazuje koliko je konzervansa u proizvodu u odnosu na ostale sastojke… je na kom mestu u sastavu se on nalazi. Ako se konzervans u sastavu nalazi na samom kraju onda je sve ok i nije toliko strašno.
5 vrsta konzeravansa koji se najčešće nalaze u kozmetici su:
✔1 parabeni
✔2 formaldehyde releasers
✔3 isothiazolinone
✔4 phenoxyethanol
✔5 organske kiseline
Da li želite da vam detaljnije ispričam o svakoj grupi?
Konzervansi su postali veoma nepopularan sastojak u kozmetici. Ali kao što sam već pisala, kozmetika ne može da preživi više od 3 dana ako se u sastavu ne nalazi konzervans.
Konzervansi su neophodan sastojak ako želite da imate bezbedan preparat.
Konzervans zaustavlja pojavu i širenje različitih mikroorganizma u preparatu zbog čega ne dolazi da ozbiljnih problema na koži, koji mogu da se pojave kao rezultat uticaja patogenih mikroorganizma kojima može da se dopadne vaša krema za lice, na primer. Konzervans je neophodan sastojak svakog proizvoda na bazi vode: krema, gel, šampon, pasta za zube itd. Pazite šta kupujete.
Konzervansi su različiti i svi imaju svoje prednosti i nedostatke. Generalno, 6% populacije je alergično na konzervanse ili mirise u kozmetici.
U kozmetici se koriste stotine različitih konzervansa, ali u osnovi postoji 5 različith grupa konzervanasa.
I grupa
✔Parabeni
Parabeni deluju protiv gljivica i nekih bakterija. Parabeni su slabi alergeni, odnosno, izazivaju retke reakcije, u 0,5-1% populacije. Među antifungalnim konzervansima su najviše nealergijski. Oni su bezopasni ako se pravilno koriste, odnosno, ne u visokoj koncentraciji (naprimer u EU do 🧐0.4% ).
Što se tiče parabena oni su jedni od najistraživanijih konzervansa (već 70 godina) sa minimalnom alergijskom reakcijom, ali problem je u koncentraciji koju stavi porizvođač, jer ponekad može da pogreši (pročitajte post Marketinški trikovi).
Parabeni nisu dozvoljeni u prirodnoj kozmetici po eko standardima Cosmos natural & organic. Neke parabene je zabranjeno koristiti u dečijoj kozmetici jer mogu iritirati kožu dece.
Isopropylparaben, Isobutylparaben, Phenylparaben, Benzylparaben i Pentylparaben se ne mogu koristiti u kozmetici uopšte, ali ne zato što su opasni, već zato što postoji malo informacija i istraživanja o njima i zabranjeni su u svakom slučaju.
Najčešće u sastavima mogu da se nađu parabeni kao što su: metilparaben, butilparaben, etilparaben, propilparaben.
Zaključak: Odnos prema parabenima je više negativan nego adekvatan. Ako je proizvođač ozbiljan i njegov cilj je efikasna kozmetika onda će poštovati pravila uvoda % parabena. Ono što je za sve nas bitno parabeni nisu dozvoljeni u prirodnoj kozmetici zbog svog „sintetičkog“ porekla i lošeg imidža.
Linkovi
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1051_en.htm
Jedan odgovor