SADRŽAJ:
- Kada se primenjuje
- Kedrovo ulje u lečenju postresekcionih poremećaja kod pacijenata operisanih zbog raka želuca (metodičke preporuke)
- Indikacije za upotrebu
- Dodaci. Metode primene
Kada se primenjuje
- Pacijenti sa erozivno-ulceroznim lezijama želuca i dvanaestopalačnog creva.
- Pacijenti sa holecistitisima i hepatoholecistitisima.
- Pacijenti sa površnim gastritisom i bulbitisom.
- Pacijenti sa hroničnim pankreatitisom.
- Pacijenti sa postresekcionim poremećajima uzrokovanim ulkusnom bolešću.
Metodičke preporuke sastavili su:
- k.m.n. E. I. Filčenko,
- d.m.n. S. V. Nizkodubova,
- k.h.n. V. I. Karpicki, A. G. Petrenko.
Literaturni podaci ukazuju na visoku terapijsku efikasnost različitih vrsta ulja u tretmanu zapaljenskih procesa raznog porekla. Kedrovo ulje (ulje od 100% presovanih pinjola) se razlikuje od drugih dobro poznatih lekovitih ulja, koja se široko koriste u lečenju različitih bolesti, svojim bogatim sadržajem različitih lekovitih faktora. To je prirodan proizvod koji se od davnina koristi u narodnoj medicini Sibira.
Ispitivanjem je obuhvaćena grupa pacijenata sa smanjenom sekretornom funkcijom želuca. Kod dvoje pacijenata od 30 dijagnostikovan je reaktivni pankreatitis, a kod četvoro hronični hepatitis izvan aktivne faze. Kod svih 30 pacijenata primećene su motoričke diskinezije creva. Nakon sprovedenog tretmana bolovi u stomaku su potpuno nestali kod svih pacijenata. Dispeptični poremećaji (mučnina, gorušica, podrigivanje, povraćanje) nisu primećeni kod nijednog pacijenta. Kod 28 pacijenata normalizovana je funkcija creva.
Prema rezultatima FSG pregleda nakon 20 dana lečenja, kod 10 pacijenata zabeleženo je potpuno zaceljivanje čireva i erozija u želucu, smanjenje zapaljenskih elemenata u sluzokoži želuca i dvanaestopalačnog creva, kao i smanjenje veličine čireva kod preostalih 15 pacijenata sa erozivno-ulceroznim lezijama. Broj pacijenata sa duodenalnim refluksom, potvrđen endoskopskim i laboratorijskim analizama, smanjen je za polovinu. Laboratorijski nalazi pokazali su blago smanjenje kiselosti želudačnog soka kod pacijenata sa početno povišenim vrednostima. Količina izlučene žuči iz žučne kese povećana je dvostruko, dok je holatoholesterinski koeficijent porastao sa 6 na 12 (laboratorijska norma je 6–8).
Na osnovu ovih podataka, može se zaključiti da kedrovo ulje ima lekovito dejstvo, dobro se podnosi i može se koristiti za lečenje oboljenja organa za varenje. Posebno je efikasno kod erozivno-ulceroznih lezija želuca i dvanaestopalačnog creva, a može se primenjivati i u najakutnijoj fazi bolesti sa ciljem protivupalnog i analgetskog delovanja. Kako se aktivnost procesa smanjuje, preporučuje se primena fonoforeze kedrovog ulja na zonu patološkog fokusa za postizanje dugotrajnog terapeutskog efekta. Kada se razblaži mlekom, kedrovo ulje deluje protivupalno kod holecistitisa i hepatoholecistitisa.
Kontraindikacije: Nema evidentiranih kontraindikacija za primenu.
Kedrovo ulje u lečenju postresekcionih poremećaja kod pacijenata operisanih zbog raka želuca (metodičke preporuke)
Hirurške intervencije sprovedene zbog raka želuca često dovode do ozbiljnih poremećaja pojedinih sistema i celokupnog organizma. Među postresekcionim komplikacijama često su prisutna zapaljenja sluzokože gastrointestinalnog trakta. Uglavnom se javljaju kombinovane patološke promene u želucu i jednjaku, najčešće gastritis kulta želuca i anastomozitis, a ređe ezofagitis. Zapaljenja sluzokože su obično lokalna, pretežno u regiji anastomoze, dok je totalno zapaljenje sluzokože kulta želuca znatno ređe. Kod jednjaka, inflamatorni procesi su najizraženiji u blizini donjeg ezofagealnog sfinktera. Ovi poremećaji često se kombinuju sa drugim komplikacijama operisanog želuca i teško se leče tokom rehabilitacije.
U Tomskom naučno-istraživačkom institutu za kurortologiju i fizioterapiju, kao i u Naučno-istraživačkom institutu za onkologiju Tomske naučne grupe, sprovedena su istraživanja primene ulja kedrovog oraha u rehabilitaciji pacijenata operisanih zbog raka želuca. Ulje kedrovog oraha je odabrano zbog svog protivupalnog efekta i sposobnosti da utiče na metaboličke procese na nivou ćelije, posebno na sluzokožu sistema za varenje, podstičući reparativne procese.
Rezultati su pokazali značajno smanjenje ili potpuno uklanjanje zapaljenskih procesa u jednjaku i reziduiranom želucu. Kod pacijenata sa stenozom jednjaka, izazvanom inflamacijom, primena ulja je smanjila potrebu za invazivnim procedurama poput bužiranja. Takođe, zabeležena su poboljšanja u imunološkom odgovoru, kao i funkcionalnim i biohemijskim parametrima jetre i pankreasa.
Ovaj metod rehabilitacije, koji uključuje ulje kedrovog oraha, pokazao se efikasnim, posebno kod postresekcionog gastritisa, ezofagitisa i anastomozitisa. Efikasnost metode u mnogim slučajevima premašuje klasične farmakološke i protivupalne terapije.
Indikacije za upotrebu
- Pacijenti operisani zbog raka želuca, najmanje mesec dana nakon resekcije, sa postresekcionim poremećajima izazvanim zapaljenjem.
- Gastritis kulta želuca, anastomozitis i ezofagitis.
- Stenoza jednjaka usled zapaljenja sluzokože.
Kontraindikacije: Nema evidentiranih kontraindikacija za primenu.
Dodatak o terapeutsko-profilaktičkoj primeni kedrovog ulja.
Godine 1992. sprovedeno je istraživanje terapeutsko-profilaktičkog delovanja kedrovog ulja u grupi osoba koje su učestvovale u sanaciji posledica nuklearne katastrofe u Černobilju 1986–1987. godine. Pod nadzorom je bilo 11 osoba sa izraženim simptomima postčernobiljskog sindroma, uključujući emocionalne i fiziološke poremećaje poput iscrpljenosti, poremećaja rada simpatetičkog nervnog sistema, nesanice i čestih glavobolja.
Tokom 30–40 dana, pacijenti su svakodnevno uzimali ulje kedrovog oraha u obliku 50% emulzije sa mlekom. Rezultati su bili pozitivni kod svih: poboljšano opšte zdravlje, normalizovan san, smanjene glavobolje i simptomi gastritisa, kao i potpuni nestanak simptoma laringotraheitisa kod tri pacijenta. Tokom terapije niko nije oboleo od respiratornih infekcija.
Prednost ulja kedrovog oraha je u tome što je prirodni prehrambeni proizvod bez kontraindikacija.
Potpisali:
- F. Salejev, predsednik medicinske komisije Tomskog odeljenja saveza “Černobilj”.
- A. Šardakov, predsednik Tomskog odeljenja saveza “Černobilj”.
Dodaci. Metode primene
- Kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, gastritisa: Uzimati jednu kašičicu (može se razrediti mlekom u odnosu 1:1) 30 minuta pre doručka i dva sata nakon poslednjeg obroka uveče. Trajanje tretmana je 21 dan, a kurs se može ponoviti nakon 10 dana ako je potrebno.
- Kod ateroskleroze: Uzimati 0,6 ml jednom dnevno pre obroka. Kurs traje 30 dana, a može se ponoviti ako je potrebno.
- Kod opekotina i smrzotina: Naneti ulje kedere na zahvaćeno mesto ili koristiti obloge dok se ne izleči.
- Kod kožnih bolesti: Naneti ulje na zahvaćeno mesto dva puta dnevno i uzimati jednu kašičicu ulja ujutro.
- Kod alergijskih bolesti: Uzimati jednu kašičicu ulja tri puta dnevno pre obroka. Preporučuje se započeti preventivnu terapiju mesec dana pre očekivanog recidiva bolesti.
Napomena: Bilo koje ulje je kontraindikovano na prazan stomak kod bolesnika sa duodeno-gastričnim refluksom.
Autor: „Enciklopedija domaćeg doktora“, zbirka sastavljena na osnovu iskustava narodne medicine.
Urednik: Valerij Tkačuk.
Napomena: Ovaj članak ima isključivo informativni karakter i nije zamena za medicinski savet ili terapiju. Pre upotrebe bilo kog proizvoda u medicinske svrhe, neophodno je konsultovati se sa lekarom ili drugim kvalifikovanim medicinskim osobljem. Informacije iz ovog članka namenjene su zdravstvenim radnicima i stručnjacima kako bi se obratila pažnja na prirodni dodatak koji može pozitivno doprineti oporavku kao deo komplementarne terapije uz odgovarajući medicinski tretman. Samostalno lečenje bez stručnog nadzora može biti štetno po zdravlje.
(U skladu sa zakonodavstvom Republike Srbije, svaka informacija medicinskog značaja mora se tumačiti u skladu sa stručnim savetima i propisima koji regulišu zdravstvenu delatnost.)
Članci koji bi vas mogli zanimati:
2 odgovora