AKCIJA! Besplatna dostava za porudžbinu preko 3000 dinara

Pinjoli: prednosti, recepti i koliko možete jesti dnevno

Od stručnjaka smo saznali o sastavu i kalorijskom sadržaju pinjola, njihovim korisnim i štetnim svojstvima i u koja jela ih je najbolje dodati.

Zašto biste trebali uključiti pinjole u ​​svoju ishranu? Kako ih odabrati i sačuvati? Reći ćemo vam u našem materijalu.

Sadržaj:

  1. Koje su prednosti pinjola?
    Pinjoli vam pomažu da izgubite težinu
    Prednosti pinjola za srce i krvne sudove
    Prednosti pinjola za dijabetes
    Prednosti pinjola za zdravlje kostiju
    Prednosti pinjola za zdravlje mozga
  2. Zašto su pinjoli opasni?
  3. Kako čuvati pinjole?
  4. Kako odabrati pinjole?
  5. Primena u kozmetologiji
  6. Dnevna doza pinjola
  7. Da li su pinjole orasi?
  8. Alergija, orasi, orasasti plodovi, pinjoli
  9. Da li smeju deca?
  10. Recepti sa pinjolima
    Biljno mleko od pinjola
    Pesto
    Brokoli sa sušenim paradajzom i pinjolima
    Slana ovsena kaša sa parmezanom i pinjolima
  11. Gde kupiti pinjole, cena u Srbiji
pinjoli beograd

Koje su prednosti pinjola?

Prednosti pinjola proizilaze iz bogatog sastava korisnih sastojaka. Pinjoli su izuzetno bogati vitaminima B1, B2, B4, B7, PP, E, K, mineralima kao što su magnezijum, kalijum, bakar, mangan i fosfor, te su takođe izvor gvožđa. Istraživanja sugerišu da konzumiranje pinjola do pet puta nedeljno može smanjiti rizik od srčanih oboljenja. Na primer, ruski doktor endokrinolog, kardiolog i nutricionista Jan Kimakovksij, koji se pridržava integrativne medicine, preporučuje konzumaciju pinjola od 20 grama 4 dana nedeljno.

Ove izvanredne plodovi sadrže zdrave mononezasićene masti, magnezijum i vitamin E, koji su korisni za srce, ali i mogu pozitivno uticati na regulaciju insulina.

Pinjoli su izuzetno korisni i za ljude sa posebnim prehrambenim potrebama, kao što su oni koji se suočavaju sa autoimunim oboljenjima. Njihov bogat sastav vitamina, minerala i zdravih masti može pružiti podršku organizmu u borbi protiv autoimunih bolesti. Fitosteroli prisutni u pinjolima mogu doprineti smanjenju holesterola.

Pinjoli vam pomažu da izgubite težinu

Zanimljiva činjenica: Pinjoli u umerenim količinama pomažu vam da smršate tako što suzbijaju apetit i čine da se osećate sitima. Proteini obezbeđuju telu energiju, a sagorevaju se sporo, tako da traje dugo. Takođe, pinjoli mogu smanjiti žudnju za slatkim, što može biti korisno za one koji pokušavaju da izbegnu prekomernu konzumaciju slatkiša. Ali ne treba preterivati – dovoljno je 30 grama dnevno (to je oko 3 supene kašike).

Prednosti pinjola za srce i krvne sudove

Pinjoli sadrže fenolna jedinjenja, antioksidante koji mogu smanjiti rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

A polinezasićene masne kiseline u pinjolima mogu pomoći u povećanju “dobrog” holesterola i smanjenju “lošeg” holesterola.

Prednosti pinjola za dijabetes

Pinjoli pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi kroz ravnotežu masti, vlakana i proteina. Takođe, magnezijum i mangan prisutni u pinjolima mogu pomoći u povećanju osetljivosti ćelija na insulin, što je korisno za osobe koje imaju dijabetes. Svaki zalogaj je vredan kada je u pitanju očuvanje zdravlja i stabilnosti nivoa šećera u krvi.

Zanimljiva činjenica: Kedrovo ulje od hladno presovanih pinjola je odlična hrana koja može pomoći u regulaciji nivoa insulina u krvi.

Prednosti pinjola za zdravlje kostiju

Vitamin K, sadržan u pinjolima, važan je za zgrušavanje krvi i mineralizaciju kostiju, a fosfor je uključen u formiranje njegovih ćelija.

To znači da oba mikronutrijenta u ishrani mogu pomoći u smanjenju rizika od osteoporoze.

Prednosti pinjola za zdravlje mozga

Istraživanja pokazuju da omega-3 masne kiseline, prisutne u pinjolima, imaju pozitivan efekat na kognitivne funkcije poboljšavajući dotok krvi u mozak. Pinjoli su bogati aminokiselinama koje održavaju zdravu membranu ćelija u mozgu, poboljšavajući komunikaciju između ćelija i podržavajući kognitivne funkcije. Antioksidansi prisutni u pinjolima mogu smanjiti ćelijski stres i upalu u moždanim ćelijama, što može smanjiti rizik od demencije.

Masti takođe igraju ključnu ulogu u apsorpciji i transportu važnih nutrijenata za mozak, poput antioksidansa poput vitamina E, koji štiti mozak od oštećenja slobodnih radikala. Zbog toga su masti važne za zdravlje mozga jer pružaju strukturalnu podršku, energiju i pomažu u apsorpciji vitalnih nutrijenata.

Zašto su pinjoli opasni?

Naši pinjoli su toliko preukusni da ih je teško prestati jesti. Zato smo im dali naziv «OPASNO ukusni» pinjoli – opasnost leži u njihovom neodoljivom ukusu. 

A da li pinjoli zaista mogu biti opasni? Seme kedra može biti alergen, što predstavlja jedinu stvarnu opasnost od pinjola. Međutim, postoje i nuspojave: ako prejedete pinjole, možete dobiti simptom “lepljivost u ustima”. To znači da ste preterali s količinom pinjola. Napravite pauzu i simptomi će proći sami. Za sve ostale, pinjoli su veoma ukusna i bezbedna hrana u umerenoj dnevnoj dozi.

Kako čuvati pinjole?

Pinjoli u ljusci mogu se čuvati do šest meseci u potpunom mraku. Čuvajte ih u staklenoj tegli sa hermetičkim poklopcem, dalje od svetlosti i vlage.

Oljušteni pinjoli imaju kraći rok trajanja (ne više od 3 meseca nakon otvaranja vakuuma) jer se brzo kvare zbog izloženosti kiseoniku ako se ne čuvaju na pravi način. 

Jezgra bez ljuske treba čuvati na tamnom i suvom mestu, sa poklopcem. Ili istisnite vazduh iz kese i spojite je štipaljkom.

Kako odabrati pinjole?

Pinjole treba kupovati samo u vakuumu. NE vakuumirani pinjoli često poseduju buđ, brzo se oksidiraju i osim što gube svoju nutritivnu vrednost, oksidacija aminokiselina je štetna za ljudski organizam. 

Jezgra moraju biti ujednačena, bez tačkica i mrlja, lepe krem boje i sličnih dimenzija. Ako su pinjoli gorki, onda su već pokvareni i treba ih baciti. 

Idealno je ako imaju sertifikat organik kao Ecocert ili Ecoglobe narpimer,  što garantuje da su sprovedene sve procedure za analizu semena na pesticide, teške metale itd.

Inače, umesto da kupujete zdravo, uzimate štetu.

Kada već plaćate, platite za najbolje.

Primena u kozmetologiji

Od pinjola se pravi hladno presovano ulje koje se koristi u kozmetologiji.

Ulje sibirskog kedra omekšava, hrani, obnavlja i podmlađuje kožu, poboljšava ten i štiti od ultraljubičastog zračenja (UV zraka). Jak antioksidant.

Načini upotrebe:

  • Dodajte 3-5 kapi u jednu porciju kreme ili mleka za telo ili lice.
  • Nanesite samostalno na vlažnu kožu tela ili lica, uključujući i teme po potrebe.
  • Nanesite na vrhove kose radi nege krajeva, bez ispiranja.

Kedrovo ulje od 100% hadno presovanih pinjola takođe stimuliše rast kose i daje joj zdrav sjaj, obnavljajući strukturu keratinskog sloja (prirodnog sloja dlake). Radi na prevenciji peruti i obnavljanju lipidne barijere kože tela, lica i temena. Smiruje svrab.

Dnevna doza pinjola

Maksimalna preporučena dnevna doza je do 50 grama. Obično se mere po šaci, jedna šaka na dan.

Da li su pinjole orasi?

Pinjole nisu orasi, već semenke. One potiču iz šišarke sibirskog kedra, čije je latinsko ime Pinus sibirica.

Alergija, orasi, orasasti plodovi, pinjoli

Postoje izveštaji koji sugerišu da su semenke manje alergene u poređenju sa orasima. Međutim, alergijske reakcije mogu varirati od osobe do osobe, pa je važno da svako ko ima alergiju na određenu hranu pažljivo prati svoje simptome i konsultuje se sa lekarom ili nutricionistom. 

Da li smeju deca?

Pinjoli su hranljivi i preporučeni biti deo zdrave ishrane za decu. Oni su bogati mastima, proteinima, vlaknima, vitaminima i mineralima, uključujući vitamin E, magnezijum, cink i gvožđe. Ovi nutrijenti su važni za rast i razvoj dece, posebno za zdravlje mozga, mišića, kostiju i imunološkog sistema. Međutim, kao i kod bilo koje druge hrane, važno je voditi računa o količini koju deca konzumiraju i pratiti eventualne alergijske reakcije.

Takođe je važno uzeti u obzir da deca mlađa od 4 godine mogu imati poteškoća sa žvakanjem pinjola zbog njihove male veličine.  U ovom slučaju od pinjola se može napraviti mleko. U avanu sipajte šaku pinjola, dodajte vodu, izgnječite, procedite kroz sito i neka dete i vi uživate u ovom veoma ukusnom i zdravom napitku.

Recepti sa pinjolima

Biljno mleko od pinjola

Sastojci:

  • 1 šolja pinjola
  • 4 šolje vode
  • Prstohvat soli (opciono)
  • Prirodni zaslađivač po ukusu (med, javorov sirup, agavin sirup, stevija, itd.)

Uputstvo:

  1. Stavite pinjole u blender ili avan.
  2. Dodajte vodu.
  3. Ako želite, dodajte prstohvat soli i prirodni zaslađivač po ukusu.
  4. Blendajte ili gnječite sve sastojke dok ne postanu glatka smesa.
  5. Procedite smesu kroz gazu ili finu cediljku da biste odstranili eventualne ostatke pinjola.
  6. Dobijeno mleko sipajte u staklenu flašu ili posudu i čuvajte u frižideru. Može se čuvati do 3-4 dana.

Ovo je osnovni recept, ali možete eksperimentisati sa dodavanjem drugih sastojaka kao što su vanila ekstrakt, cimet ili kakao u prahu kako biste dobili različite ukuse. Uživajte!

Pesto

Recepti sa pinjolima

Tradicionalni italijanski zeleni sos koji može da dopuni mnoga jela. Ovaj recept je klasičan, ali možete probati pesto od paradajza i peršuna ili pesto od spanaća.

Potrebno:

  • 100 g zelenog bosiljka
  • 20-30 g pinjola
  • par čena belog luka
  • 30 g parmezana
  • 100 ml maslinovog ulja
  • soli po ukusu

Brokoli sa sušenim paradajzom i pinjolima

Ovo lagano i ukusno jelo može biti prilog i mesu i ribi, a možda i samostalan ručak ili večera. Kombinuje ne samo ukus, već i hranljive osobine sastojaka.

Potrebno:

  • 400 g svežeg ili smrznutog brokolija
  • 40 g sušenog paradajza
  • šaka pinjola
  • 10 g parmezana
  • češanj belog luka
  • soli po ukusu

Slana ovsena kaša sa parmezanom i pinjolima

Ova kaša je odličan početak dana i potrebno joj je samo 15-20 minuta za pripremu.

Potrebno:

  • čaša ovsene kaše
  • 3 kašike parmezana
  • 50 g putera
  • kašika pinjola
  • dve čaše vode

Gde kupiti pinjole, cena u Srbiji

U našim prodavnicama u Beogradu možete kupiti pinjole vrhunskog kvaliteta, koje poseduju dva organska sertifikata i potiču sa najčišćeg područja Sibira, iz Altaja, divljeg porekla. 

Pakovane su u vakuumu i dostupne su u pakovanjima od 100 grama, 300 grama i 500 grama, uvek sveže berbe.

Adrese prodavnica možete pronaći ovde.

Takođe možete ih naručiti online sa dostavom širom Srbije. Cena pinjola je navedena u nastavku:

pinjoli cena

2 odgovora

    1. Drago nam je Kosta! Hvala na komentaru, istina je da su pinjoli i ukusni i zdravi!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Koristimo cookie da bismo poboljšali iskustvo našeg veb sajta. Za više informacija pogledajte Politiku privatnosti cookie. Ako nastavite da pretražujete ovaj sajt, prihvatate našu upotrebu cookie.